"

Sparta odvrátila mečbol a vynutila si sedmý zápas

13. 04. 2014 Sdílej na CentrumBrna.cz

Pro Kometu to byl mečbol a případný postup do finále, pro Spartu boj o přežití v semifinále.

Od úvodních vteřin Sparta diktovala tempo, první tři minuty se do blízkosti Pöpperleho. V 6. minutě se hosté ujali vedení, když se k odraženému puku po střele obránce dostal T. Divíšek a bylo 0:1. Další gól na sebe nedal dlouho čekat. V 8. minutě, po rychlém brejku hostí, nejprve cinkala za Čiliakem tyčka, k odraženému puku se dostal M. Forman a Sparta vedla 0:2 a byla na koni. V 9. minutě se po chybné rozehrávce brněnské obrany k puku dostal J. Hlinka a pohodlně zvýšil na 0:3. V 11. minutě došlo na první vylučování, bylo to na straně domácích a Sparta v této přesilové hře přidala další zásah, autorem byl znovu J. Hlinka. Za stavu 0:4 se rozhodl brněnský kouč pro střídání brankářů a do brněnské brány nastoupil J. Trvaj. V 15. minutě měla Kometa výhodu přesilové hry, ale skóre se již v prvním dějství nezměnilo.

V úvodu druhé části hry hráli domácí další přesilovou hru, ale na Pöpperleho nevyšla ani jedna střela. V dalších minutách se Kometa herně zvedla, ale Sparta hrála s vědomím, že má nahráno, nikam se nehnala, hlídala si svůj náskok. Ve 34. minutě přišla další přesilová hra hostí, ve které se sice sparťané usadili před Čiliakem, ale nijak zvlášť ho neohrozili. Když už to vypadalo, že ve druhé dvacetiminutovce žádný gól nepadne, nabídla Kometa další nepřesností v rozehrávce puk Buchtelemu, který přesným pasem našel D. Přibyla a ten završil stav po čtyřiceti minutách na 0:5.

Třetí třetinu začali domácí velmi aktivně a jak se po zápase vyjádřili, hráli vlastně o sebevědomí do rozhodujícího sedmého zápasu. Již po 31 vteřinách závěrečného dějství snížil na 1:5 Michal Kempný. Ve 45. minutě ujel při oslabení Jan Hruška, atakoval hostujícího gólmana a strhla se menší bitka. Oba aktéři, Jan Hruška i Jakub Krejčík, byli odměněni dvěma minutami. Přibyly i další vyloučení a právě při jednom z domácích oslabení se po chybné rozehrávce Sparty k puku dostal Tomáš Svobody a snížil na 2:5. O chvíli později měla Kometa možnost při své přesilové hře ještě vykřesat jiskřičku naděje na případný zvrat v zápase, ale přesilovku nevyužila.

V závěrečných minutách už Sparta nepřipustila výraznější tlak domácích, výsledek si ohlídala a vynutila si sedmý zápas.

Zápas zhodnotil autor druhé brněnské branky Tomáš Svoboda:

Tomáši, tak ten zápas asi rozhodla první třetina. Co k ní můžeš říct?

My jsme začali zbytečně ustrašeně, odhazovali jsme puky, dělali jsme chyby a Sparta to potrestala. Nebudeme s v tom ale babrat, v pondělí hrajeme další zápas a musíme vyhrát.

Avizovali jste, že budete hrát opatrně a zabezpečeně. Nepřehnali jste to?

Asi jsme si na začátku spletli co máme hrát, začali jsme opatrně a Spartu jsme pouštěli přes půlku hřiště bez kontaktu, málo jsme bruslili, pohyb byl špatný. První třetina byla špatná.

Pak už jste hráli asi hlavně o sebevědomí.

Tak za toho stavu už se člověk musí připravovat na ten další zápas. Chtěli jsme tu poslední třetinu vyhrát, to se nám podařilo. Takže budeme hrát sedmý zápas na Spartě, co víc si přát zase nad druhou stranu.

Jste teď na sebe naštvaní, jak těch prvních dvacet minut proběhlo?

Tak určitě nejsme spokojení, dostali jsme hodně gólů. V první půlce zápasu jsme byli fakt hrozní, takže si z toho musíme vzít ponaučení. Ale je to pryč, musíme koukat dál, zítra potrénovat a vyrazit do Prahy s tím, že ten sedmý zápas vyhrajeme.

Jakou ty máš zkušenost se sedmými zápasy?

Já jsem hrál jeden a ten jsem prohrál.

Se Slávií jste v Liberci vyhráli nebo ne?

Jo, jo tam jsme vyhráli, takže 1:1.

Je to něco, po čem hokejista touží, hrát sedmý  zápas, i když jste to mohli dnes rozhodnout a postoupit? Ale ten sedmý zápas. Je to něco vyjímečného?

Je to takové specifické, zvlášť ze Spartou. Co víc si přát. Kdyby nám někdo řekl před sérii, že to bude 3:3 a rozhodne se v sedmém zápase.

Já věřím, že to pro nás bude ten šťastný zápas a určitě to bude mít vysokou kvalitu a už teď se na to těšíme.

Kdo je v mužstvu takový ten typ, kterého to úplně rozpumpuje, když se hraje o vše?

Nechtěl bych teď nikoho jmenovat, ale myslím si, že všichni víme, o co hrajeme a co tím můžeme dokázat. Připravovali jsme se tady na to od května, takže všichni víme, o co hrajeme.

Pro Komeťácký svět: Martina Veselá