13. 03. 2016 , aktualizace: 21. 03. 2016 Sdílej na CentrumBrna.cz

1. zápas předkola play off  Piráti Chomutov - HC Kometa Brno 2:1 v prodloužení

2. zápas předkola play off Piráti Chomutov - HC Kometa Brno 2:0

3. zápas předkola play off HC Kometa Brno - Piráti Chomutov 3:2

4. zápas předkola play off HC Kometa Brno - Piráti Chomutov 3:4

Konečná tabulka základní části hokejové extraligy určila brněnské Kometě, která skončila na 9. místě, jako soupeře do předkola play off chomutovské Piráty, kteří skončili na 8. místě. Předkolo play off se hraje na tři vítězná utkání a začíná se na ledě mužstva, které se umístilo lépe po základní části.

A tak se brněnská Kometa vydala v neděli 6. března na dvoudenní cestu na sever Čech, kde sehrála 7. a 8. března první dvě utkání předkola play off.

V prvním utkání Kometa na soupeře nastoupila aktivně a nečekala, co budou hrát domácí, což přineslo v desáté minutě vedoucí branku a Kometa dlouho bránila hubený náskok. Domácím se však podařilo v padesáté minutě vyrovnat a o osudu prvního zápasu se tak rozhodovalo v prodloužení, které trvalo pouze necelé tři minuty a šťastnějším týmem byli domácí.

Ani napodruhé se venku nezadařilo

Druhé utkání nebylo ze strany brněnského týmu vedeno tak aktivní snahou jako to první, Kometa se soustředila na bránění a vyčkávala, co předvede domácí tým. Kometa si v první třetině nevytvořila ani mnoho šancí ke vstřelení branky, domácí také ne, ale přeci jen jeden puk z hole Romana Červenky zaplul do brněnské brány. Ve druhé třetině domácí zvýšili na 2:0 a Kometě se nepodařilo v tomto druhém zápase vstřelit ani jediný gól. Produktivita byla bohužel slabinou brněnského týmu. Chomutov tak mohl být spokojen, do Brna chomutovští vyrazili s mečbolem.

Bylo jasné, že pokud chce Kometa udržet naději na obrat série, musí v domácích zápasech hrát aktivněji. Brňané také na soupeře vlétli hned od úvodních minut, v první třetině si vytvořili mnoho šancí, ale v první třetině se diváci gólu nedočkali. Skóre se měnilo hned v úvodu druhé části hry, ale byli to hosté, kteří se ujali vedení. Domácím se dále dařilo vytvářet si šance, po jedné z nich bylo nařízeno proti Chomutovu trestné střílení a to proměnil sám faulovaný Leoš Čermák. Ve třetí části hry to na ledě čím dál více jiskřilo a bylo cítit, že už jde o hodně. Kometě by v případě porážky skončila sezóna. Nejprve hosté neproměnili nabízenou přesilovou hru, po té se po několika jiskřivých momentech dostali domácí dvakrát po sobě do početní výhody 5:3 a obě tyto početní výhody Kometa proměnila a odskočila Chomutovu do vedení 3:1. Hostům se ještě podařilo snížit na 3:2, ale ani hra bez brankáře nepomohla hostům ke zvratu v zápase. Kometa tak snížila stav série na 1:2 a všichni brněnští fanoušci si přáli, aby Kometa sérii otočila, vyhrála a postoupila do play off.

Čtvrté utkání v pěti dnech

Páteční zápas byl čtvrtým utkáním v pěti dnech, a tak se dal očekávat boj na krev. Kometa znovu hrála o život, jak už i v mnoha předešlých zápasech, a tak i v úvodu zápasu bylo znát, že domácí nebudou hrát hned od úvodu v tak drtivém tlaku jako předešlý den. Piráti tak dostávali více prostoru, čehož využili a sedmé minutě a ujali se vedení. O minutku později však zavelel k obratu domácí kapitán Leoš Čermák a srovnal na 1:1. První třetina byla celkově opatrnější, první přesilová hra se hrála až v 16. minutě a byli to hosté, kteří z ní vytěžili další branku a vedení 2:1. Téměř vyprodaná hala se však mohla za chvíli radovat, když domácí znovu srovnali a do kabin se odcházelo za stavu 2:2. Druhá třetina nepřinesla příliš dramatických okamžiků, domácí jako by se dostali do mírného útlumu a když ve 26. minutě ujel hostující Květoň a přesnou střelou vymetl růžek Čiliakovi brány, jako by byl určen ráz tohoto utkání: hosté vedou - domácí dotahují. To se také potvrdilo v dalším průběhu utkání. Kometa znovu dotáhla náskok soupeře a ve 43. minutě bylo srovnáno na 3:3. To však bylo bohužel ze strany brněnského týmu vše, i když šance tam byli, dokonce oba týmy dostali možnost jet trestné střílení. Nejprve neproměnil samostatný nájezd hostující Vondrka a o chvíli později domácí Adam Raška. S přibývajícími minutami bylo jasné, že samotný závěr utkání přinese drama. To se však nakonec nekonalo, protože v 56. minutě ujeli hosté do přečíslení a chomutovský útočník Roman Červenka přesnou střelou rozsvítil červené světlo za domácím gólmanem. Hosté vedli 4:3 a ani závěrečná hra bez brankáře nepřinesla Kometě již další gólový zápis. Vítězství Chomutova znamenalo současně vítězství v celé sérii 3:1 a pro brněnský tým konec letošní sezony.

Brněnské publikum se i přes vyřazení rozloučilo se svými hráči velkými ovacemi, ale ani tyto ovace nepřinesly na zarůstající tváře domácích hokejistů mnoho úsměvů.

Jak sérii hodnotili její účastníci?

Michal Vondrka - Piráti Chomutov:

Hodnocení série. Jaká byla Michale?

Celou tu sérii bych hodnotil tak, že hodně ji ovlivnil první zápas, když jsme ho dlouho prohrávali 1:0, pak jsme vyrovnali na 1:1 a v prodloužení tento zápas vyhráli. Bylo to velmi důležité psychicky. Ten druhý zápas jsme vyhráli bez inksovaného gólu, gólman si věřil. Ten třetí zápas tady v Brně byl jiný, Kometa na nás nastoupila, lidi je hnali, takže jsme nakonec prohráli, i když si myslím, že jsme špatně nehráli. Dnes ten zápas byl neskutečný, myslím, že měl všechno, co má zápas play off mít. Padlo hodně gólů, atmosféra byla výborná, bylo to vyhecované, na konci dva nájezdy, co více si pro diváka přát. Jsem strašně šťastný, že jsme to dokázali. Kdyby se ta série srovnala na dva dva a jelo se k nám, tak by bylo Brno na koni a bylo by to těžké.

Vladimír Růžička - trenér Pirátů Chomutov:

Hodnocení série z Vašeho pohledu?

Ta série byla vyrovnaná, i když skončila 3:1, tak ty zápasy byly vyrovnané. Věděli jsme, že nás čekají těžká utkání a i v těch zápasech, co jsme vyhráli jsme měli i docela štěstí.Chtěl bych poděkovat hráčům za obrovskou bojovnost. Je to práce celého týmu, chci poděkovat i vedení klubu, že se podařilo angažovat Romana Červenku, o kterém si myslím, že je jeden z nejlepších hráčů v Evropě.

Jozef Kováčik - HC Kometa Brno:

Čtvrtý zápas série byl posledním zápasem sezony, tak co se teď odehrává v hlavách hráčů?

Nic příjemného, bohužel sezona skončila, čekali jsme, že se nám to podaří otočit a vrátíme sérii do Chomutova, bohužel se nám to nepodařilo a je konec. Co víc k tomu říct. Včerejší zápas byl velmi vyčerpávající, udělali jsme vše pro to, aby nebyl ještě konec. Dnes nám to asi trošku chybělo, všichni udělali maximum a po těch dvou třetinách dnes jsme ještě zmobilizovali všechny síly a snažili jsme se udělat vše pro to, aby ta se ta série vrátila ještě do Chomutova. Nepodařilo se, takový je hokej.

Přes vyřazení ze série Vás fanoušci vyvolali zpět na led, tak co jim vzkázat?

Fanouškům chceme poděkovat. Ta sezóna byla nahoru dolu, všechny nás to v kabině mrzelo, ale každý rok se nedá hrát finále. Věřím tomu, že po této horší sezoně bude další sezona úplně jiná a uděláme totální maximum proto, abychom Kometu zase dotáhli tam kam patří.