"

Dlouhý zápas ukončil šťastný střelec Jan Káňa a Kometa jde v sérii do vedení

08. 04. 2014 Sdílej na CentrumBrna.cz

A znovu se očekával vyhrocený boj, tak jak už to při rivalitě Brna a Prahy bývá.

Zápas začal opatrně, postupně však hra nabrala na obrátkách a v první velké šanci se ocitli ve 3. minutě domácí, ale zůstalo jen u šance. V 5. minutě byli pro změnu ve vyložené šanci hosté, za Čiliakem v brněnské bráně však zacinkala pouze tyč. O chvíli později, v 6. minutě, se však Sparta dostala do vedení, když se k odraženému puku před Čiliakem dostal Jan Buchtele, obkroužil bránu a zasunul puk za Čiliakova záda. a bylo 0:1. V deváté minutě nabídla Kometa soupeři první přesilovou hru, ve které měli sparťané jednu velmi dobrou příležitost, avšak její zakončení už bylo překombinované. Ve 14. minutě mohla srovnat skóre Vojtěch Němec, který netrefil prázdnou bránu. O chvíli později nabídli domácí hostům další početní výhodu, při níž se ale Sparta nedokázala souvisle usadit v útočném pásmu. A tak stavem 0:1 skončila i první třetina.

Do druhé části hry vstoupila Kometa velmi aktivně, její aktivitu však zastavilo vyloučení. Tuto přesilovou hru už sparťané využili, to když se mezi střelce zapsal Jan Piskáček, který střelou od modré prostřelil vše, co mu stálo v cestě a bylo 0:2. Kometu však tento stav nezlomil. Při její první přesilové hře se natlačila před Pöpperleho a těsně před koncem početní výhody, ve 26. minutě se postaral o snížení na 1:2 Vojtěch Němec. Ve 27. minutě bouřilo brněnské publikum podruhé, když pěknou střelou vyrovnal na 2:2 Jakub Svoboda. Brněnské hráče vyrovnání povzbudilo, pokračovali dále v tlaku, před sparťanským gólmanem bylo rušno, ale skóre už se v této části hry neměnilo.

Třetí třetinu začali domácí dohrávanou přesilovou hrou, ze které ale nic nevytěžili. Sparta pak na chvíli domácí zamkla v jejich pásmu, ale útočnou snahu hostí přerušilo další vyloučení. Ve 48. minutě se dostal do samostatného úniku Lukáš Pech, ale Čiliak ho vychytal a stejně tak sparťanský gólman vychytal o chvíli později samostatný nájezd Libora Pivka. Za domácím gólmanem zacinkala pak ještě tyčka, ale po šedesáti minutách hry k rozhodnutí nedošlo, a tak přišlo na řadu prodloužení.

V prvních minutách prodloužení jako by na hráčích ani nebylo vidět těch již odehraných šedesát minut, s postupem času však bylo znát, že zápas je již dlouhý. V deváté minutě mohl prodloužení ukončit Buchtele, který byla ve vyložené šanci před Čiliakem, avšak nedokázal dopravit puk za jeho záda. Nakonec se šťastným hrdinou stal Jan Káňa, který svým prvním gólem v play-off v 75.minutě rozhodl zápas a určil pro tuto chvíli stav semifinálové série na 2:1.

Jan Káňa také zhodnotil zápas:

V pátek jste nám tvrdil, že Vás moment přijde brzy. Čekal jste, že to bude už v neděli?

Tak vyšlo mi to hezky, jak jsem to řekl, ale nečekal jsem, že to přijde tak brzo, takže jsem strašně rád.

A bylo to taky po perfektně sehraném zápase, je to tak?

Tak určitě, dnes mi ten zápas vyšel a doufám, že se teď trochu psychicky zvednu, protože přeci jen ta nula v kolonce vstřelených branek. Takže konečně mám takovou vzpruhu a doufám, že do konce té série nějaký ten gól dám a pomůžu klukům vyhrát tu sérii.

Ty jsi říkal, že jsi byl odpočatý před tímto zápasem?

Ve druhém zápase na Spartě jsem toho moc neodehrál. Bylo tam hodně vyloučení na obou stranách, takže jsem tam moc nechodil, takže jsem byl odpočatý a měl jsem sil dost.

Jak Vám zatrnulo v prodloužení ve chvíli, kdy Buchtele tam ve velké šanci netrefil?

Tak měli velkou šanci, Čilo ( pozn. Marek Čiliak) to výborně podržel, kluci tam polehali, takže jsme to zvládli a odměnou nám byl ten gól.

Vedete v sérii 2:1 takže můžete být na koni?

Tak určitě budeme, ten zápas nám vyšel, psychicky jsme na tom líp a zítra se budeme snažit to urvat, abychom do Prahy jeli s tím mečbolem.

Máme to teď ve svých rukách, zítra ten zápas bude hodně důležitý, takže doufám, že ho zvládneme.