"

Představení Brno Pitbulls: František Krečmer

24. 11. 2014 , aktualizace: 25. 11. 2014 Sdílej na CentrumBrna.cz

Dalším hráčem, kterého budete moct blíže poznat je František Krečmer. Na hřišti i mimo něj ho jen stěží přehlédnete nejen kvůli jeho výšce, ale taky protože vždy dokáže pozvednout atmosféru svým břitkým humorem. Nyní již otázky na našeho defenzivního linemana a kapitána obrany.

Brno Pitbulls

Brno Pitbulls: V krátkosti se nám představ a popiš, jaká byla tvoje cesta k americkému fotbalu, potažmo k Pitbulls.
František Krečmer: Ahoj, jmenuji se Fana Krečmer, pracuji jako ajťák v nejmenované korporaci a v týmu Pitbulls hraji na pozici defensive tackle. K týmu mě dostal bývalý kolega z jiné nejmenované korporace.

BP: Jsi v týmu prakticky od samého začátku. Co si myslíš, že se nejvíce změnilo za tu dobu, co hraješ?
FK: Ze začátku jsme byli spíše taková parta nadšenců bez nějaké vize, plánu či alespoň zkušeností s provozem takového týmu. Podle toho taky dopadla naše první „seznamovací“ sezóna, kdy jsme dokázali vyhrát jediný zápas (to bylo tehdá slávy). Výraznou změnou byl příchod Mariana Husára, který definoval týmové motto, filosofii, naučil nás pracovat systematicky s důrazem na detail a z jeho práce těžil jak útok, tak především obrana. Nesedli jsme si samozřejmě pokaždé úplně ve všem, bo ten blázen by chtěl nejpozději do tří let hrát ve Wembley proti Seahawks, ale každopádně bylo jeho angažmá v týmu obrovským přínosem a tým to dotáhl do play off.

Brno Pitbulls

BP: Zkus stručně popsat, co obnáší práce na defensive line.
FK: DL má na starosti mezeru mezi ofenzivními linemany, kterou se snaží proběhnout hráč s míčem (RB). Při běhové hře soupeře musí DL zastavit Running backa (a v ideálním případě oddělit živou tkáň od balonu) a při passové hře se DL snaží složit rozehrávače (QB) soupeře nebo mu alespoň jeho úlohu značně znepříjemnit. Zároveň „chrání“ své linebackery (to jsou ti menší, co stojí za DL a mají velmi rádi násilí) před bloky od ofenzivních linemanů. Já ještě občas hraju takovou specialitku – nose tackle. Ten stojí přímo proti Centerovi soupeře a má na starosti mezery dvě. Zároveň je dost často soupeřem zdvojován. Role je to poněkud nevděčná, ale mě to baví. A na receivera mě nechtěli…

BP: Nosíš na dresu číslo 99, zvolil si toto číslo z nějakého důvodu?
FK: Kouká na mě z wallpaperu, mám ho na triku, nad displayem jsou jeho fotky a na zdi jeho dres… JJ Watt. Oblíbených hráčů mam samozřejmě víc (zbytek Texans, Gronkzilla atd), ale Watt mě fascinuje asi nejvíc jak na hřišti, tak mimo něj.

BP: Patříš mezi nejvyšší hráče v týmu, dělal si dříve nějaký sport, kde si zužitkoval své centimetry?
FK: No jasně, šipky. Dosáhnu skoro k terči, takže jsem ve zřejmé výhodě. Větších úspěchů jsem ale dosáhl v basketbalu.

Brno Pitbulls

BP: Máš nějaké porovnání tvých předchozích sportů s americkým fotbalem?
FK: No, koše jsou hranaté, větší a nehází se do nich, nýbrž kope. :) Největší rozdíl je asi taktika. Ve fotbale je třeba zkoordinovat 7 (nebo dokonce 11) lidí, z nichž každý má na hřišti specifický úkol a závisí na něm úspěch celé akce. Pro lajka to sice na první pohled vypadá jako chaos, ale skutečně to má nějaký řád a každý hráč na hřišti má nějakou úlohu. Drobným bonusem je samozřejmě veliký kolektiv (je nás kolem padesáti) a s tím spojená spousta srandy.

BP: Pitbulls ohlásili přechod do 11s fotbalu, jaká jsou tvá očekávání?
FK: Od začátku se moc těším na „velký“ fotbal, protože ten sedmičkový je přeci jen taková podivná česká specialita, ale jedenáctkový je to, na co koukáme po nocích v telce a proč to vlastně vůbec děláme.

BP: Jak hodnotíš změny v týmu, které se udály v offseason a jak zatím probíhá příprava?
FK: Veskrze pozitivně, jelikož se podařilo nabrat spoustu nových talentů i několik zkušenějších hráčů z jiných týmů a účast na trénincích je teď skutečně hojná. Navíc máme nového manažera Festa, který se do své role náležitě opřel a jeho práce je vidět už teď na lepší propagaci týmu, zlepšení organizace, či navazování spolupráce s novými partnery.

Brno Pitbulls

BP: Připravuješ se i individuálně?
FK: Bez toho by to nešlo. O takovýto organismus je třeba v rámci zachování potřebné gramáže řádně pečovat. A nestačí jen hodně jíst a málo spát, je třeba občas i potahat nějaké to železo a sem tam se proběhnout :). Snažím se zapracovat hlavně na rychlosti a samozřejmě ještě posílit svůj medvědí stisk.

BP: Na závěr, jak bys pozval lidi na americký fotbal?
FK: Dejte tomu šanci a přečtěte si alespoň základní pravidla a uvidíte, že vás to chytne. Přinejhorším uvidíte alespoň spoustu střetů. Nebo alespoň spoustu zpocených chlapců v legínách.

BP: Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchu do nadcházejících let.
FK: Díky.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI