"

Akvabely, cyklistka – rychlobruslařka, paralympionik na kole…

09. 10. 2015 , aktualizace: 12. 10. 2015 Sdílej na CentrumBrna.cz

Olympioniky i paralympioniky jako svoje sportovce staví na roveň nejen Mezinárodní olympijský výbor, ale už i vedení Jihomoravského kraje.

Nezbytné, ale drahé kempy u vody se zahraničními trenérskými legendami

„Reprezentovaly jsme s mojí kolegyní ze synchronního dua Alžbětou Dufkovou už na dvou OH, já s předchozími partnerkami už celkem čtyřikrát. Ale takovéto pozvání sportovců od představitele kraje už rok předem, takový konkrétní zájem o to, co v přípravě prožíváme a jak by šlo v přípravné fázi napomoct, to zažíváme poprvé,“ zjevně potěšena konstatuje akvabela z TJ TESLA BRNO Soňa Bernardová.

Dominující pár čs. akvabel čekají už brzy nezbytná soustředění postupně s choreografem ze zámoří, s francouzskou trenérkou, s italskou trenérkou atd. A v březnu finální olympijská kvalifikace. To vše bude stát peníze, které většina stejně pilných soupeřek řešit nemusí – i kvůli kurzu Kč.

„Mít zajištěnou časnou kvalitní přípravu, to je podstatně uklidňující pro nás všechny, které ještě čeká v našich sportech finální boj o olympijské letenky,“ přiznává Bernardová.

Co svaz cyklistiky podceňoval, na to kouč úspěšné cyklistiky kvapem sháněl 400 tisíc

Ten si prožila před dvěma týdny v USA na mistrovství světa silniční cyklistiky Martina Sáblíková, členka brněnské stáje NowiS TEAM. Všechny tréninky předchozích 6 měsíců, po její rychlobruslařské sezóně, zaměřila výjimečná sportovní obojživelnice tomu, aby dokázala v richmondské časovce dojet na kole ke své první letní olympijské licenci. Podařilo se. „Cítím obrovskou radost! I když si tím současně vlastně komplikuji, ztěžuji následující zimu, protože mně trenér přidá k bruslím na kole ještě víc.“ Rychlobruslařská trojnásobná zimní olympijská vítězka, současně už 13násobná cyklistická mistryně ČR (která vyhrála v létě domácí šampionát žen s náskokem více než 2 minut v časovce a více než 6 minut v závodě pelotonu), nemohla počítat s tím, že by některá jiná z čs. reprezentantek dokázala vyjet na MS 2016 pro ČR olympijské kvótní místo pro Rio. Místo, o které by se v nominačním závodě příští rok mohla sportovně poprat s dalšími uchazečkami o olympijskou reprezentaci.

Proto v posledním půlroce proti dřívějšku zdesateronásobila objem na kole najížděných kilometrů. Tréninky v Alpách spolu s týmem, s polským sparingpartnerem, někdy i s věhlasnými cyklistickými profesionály, výrazně navyšovala jejich kvalitu. A když Český svaz cyklistiky rozhodl o její nominaci pro kvalifikační závodění na MS v zářijovém Richmondu, ale současně ji tam chtěl vyslat až na poslední chvíli, jen 4 dny před bojem, a bez jejího trenéra, považoval to její kouč Petr Novák za hazard, se kterým se nesmířil.

Vydal se s Martinou do dějiště MS na vlastní pěst: k řádné aklimatizaci i tréninkovému doladění, 12 dnů předem, přibral mechanika a fyzioterapeuta. Nic nepodcenil, z rezervních peněz sportovkyně, i z rezervy, schovávaných pro podporu rychlobruslařské mládeže, vložili Sáblíková s Novákem do bitvy o olympijskou licenci pro Český svaz cyklistiky okolo 400 tisíc korun… Když se podařilo dobýt kvalifikační místo už v časovce, nečekali v dějišti MS už ani na závod pelotonu a spěchali do Evropy. Do letních OH v Riu 2016 v pondělí zbývalo 306 dnů. V Brně Sáblíková být nemohla, už je zase v kalupu, na soustředění s bruslemi, ale i s kolem. Jistotu své cyklistické nominace na OH 2016 ještě nemá. Vedení ČSC zatím mlčí k tomu, kterou z domácích cyklistek pro Martinou vybojované kvótní místo nakonec nominuje, a podle jakých pravidel…

Mladý paralympionik, který chce do Ria nejlíp vybavená kola. A na nich ... medaili

Příjemně překvapen je z hejtmanem oznámené stotisícové podpory všem jihomoravským olympionikům a paralympionikům k přípravě pro Rio 2016 21letý cyklista z Černé Hory Ivo Koblasa. Před týdnem zakončil tento partner ostřílených zdravotně hendikepovaných matadorů Jiřího Ježka a Jiřího Boušky v reprezentačním týmu celkovým 4. místem ve světovém žebříčku cyklistů své kategorie.

„Finišovali jsme mítinky v Jihoafrické republice, tam já byl 3. a 5. místem, a teď v závodě na pražském Strahově, kde jsem dojel 1. a 2,“ říká letošní medailista MS na dráze.

„Na Hrách v Londýně 2012 jsem debutoval vedle 4. místem v týmovém sprintu. Teď mně moji starší kolegové potvrdili, že chtějí reprezentovat i na Paralympiádě příští rok. Společně tak můžeme mít velké ambice. I medailové. To ale taky znamená, že já teď musím pořádně doplnit, modernizovat moje vybavení: kola dráhová i silniční. A investovat do přípravy, jako dosud nikdy. To by nešlo bez pochopení sponzorů. A teď tedy i díky krajské pomoci, se kterou nás všechny na brněnské schůzce přítomné potěšil pan hejtman,“ přibližuje pocity zdravě ambiciózního reprezentanta 21letý závodník Favoritu Brno.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI